HALLITUS 2025
Katariina Liimatainen
puheenjohtaja
+358 44 785 6008
katariina.liimatainen(at)savonia.fi
Toimin Savonia amk:n pianonsoiton lehtorina v:sta 2020. Aiemmin toimin Kuopion konservatorion pianonsoiton yliopettajana (2012-2020) ja Jamkin esittävän säveltaiteen yliopettajana (1999-2012).
Työnkuvaani kuuluu pianon ja kamarimusiikin opetusta, pianopedagogiikkaa sekä opetusharjoittelun ohjausta. Konsertoin, pidän mestarikursseja ja toimin kilpailujen juryssa kotimaassa ja eurooppalaisissa partnerioppilaitoksissa.
Opiskelin Keski-Suomen konservatoriossa pianotaitelija Leea Isotalon johdolla. Olen valmistunut Wienin musiikkikorkeakoulusta sekä solistiselta että pianopedagogiikan osastolta prof. Noel Floresin johdolla. Jatko-opintoja tein Prahan Musiikkiakatemiassa prof. Josef Páleničekin sekä Moskovan Tsaikovski-konservatoriossa prof. Gleb Axelrodin johdolla.
Vapaa-aikana minut löytää kirjojen äärestä, taidenäyttelyistä tai Dinu-sheltin kanssa Kallaveden rantapoluilta.
Eeva Sarmanto-Neuvonen
varapuheenjohtaja ja kansainväliset asiat
+358 50 526 6440
esarmant(at)gmail.com
Aloitin pianonsoiton opiskelun 6-vuotiaana yksityisopettajan johdolla Aaron Aapisesta. 13-vuotiaana pääsin Sibelius-Akatemian nuorisokoulutukseen Inkeri Siukosen oppilaaksi. SYK:ssa sain opetusta myös sellon ja urkujen soitossa. Olen opettanut pianonsoittoa yksityisesti, Länsi-Helsingin musiikkiopistossa, Helsingin opettajankoulutuslaitoksessa, Nikkilän mielisairaalassa, perustamassani Eiran musiikkiopistossa ja Sibelius-Akatemiassa, jossa toimin pianomusiikin ja pianopedagogiikan lehtorina eläköitymiseeni asti.
Olen laatinut 18 pianonsoittoon liittyvää oppikirjaa yksin ja yhdessä kollegoideni kanssa. Olen myös säveltänyt lukuisia pikkukappaleita.
Opiskelin pianonsoittoa ja pedagogiikkaa Columbian yliopistossa New Yorkissa ja toimin siellä yhden lukukauden professori Robert Pacen assistenttina. Opetan ja luennoin edelleen siellä sun täällä.
Olen ollut Pianopedagogit ry:n ”aktivisti” melkein yhdistyksen perustamisesta alkaen. Osallistun ahkerasti EPTA:n seminaareihin, niin esiintyjänä kuin osallistujana. Harrastan matkustelua, vesijuoksua ja kokkailua.
Peter Lönnqvist
sihteeri
+358 50 565 8503
sihteeri(at)pianopedagogit.fi
Työkseni olen opettanut pianonsoittoa, liediä ja kamarimusiikkia Lahden konservatoriossa vuodesta 1992 lähtien ja harrastuksenani soittanut pianoa vuodesta 1977 alkaen. Aluksi opiskelijana Lahden konservatoriossa, sitten Sibelius-Akatemiassa ja lopulta Münchenin musiikkikorkeakoulussa.
Toisina harrastuksinani olen sävellellyt ja sovitellut pianolle tai pienyhtyeille sekalaista, aina iitintiltuista arktisiin kantaatteihin, astorpiazzollista antonweberneihin ja stingeistä arethafranklineihin.
Pianopedagogit ry:n hallituksessa olen saanut olla mukana vuodesta 2009 alkaen ja sihteerinä vuodesta 2013 lähtien.
Rebekka Angervo
internet-sivut, some ja YouTube
+358 50 374 1211
rebekka.angervo(at)emo.fi
Opiskelin Espoon musiikkiopistossa, Sibelius-Akatemiassa ja Pariisissa. Asuin pitkään Ranskassa ja Saksassa. Suomeen muuttoni vuonna 1999 jälkeen olen opettanut Espoon musiikkiopistossa. Nuorimmat oppilaani ovat 3-vuotiaita. Opetan pianonsoittoa, kamarimusiikkia, vapaata säestystä sekä pianon Soitintikkaat- ja MuHa-alkeisryhmiä.
EMO-lehtorin virkani ohella toimin taideopettajana Sibelius-Akatemiassa (pianopedagogiikka ja piano) sekä Nuorten pianoakatemian ja Mäntän Musiikkijuhlien tuottajana.
Pianonsoiton lisäksi olen opiskellut erityispedagogiikkaa, kulttuurituottamista ja johtamistaitoja. Tärkeitä vaikuttajia lapsuudessani olivat opettajani Liisa Pohjola ja Kata Nummi-Kuisma sekä Tapiolan kuorossa Erkki Pohjola.
Pianopedagogit ry:n hallituksessa olen ollut mukana vuodesta 2018.
Vapaa-aikana harrastan matkustelua, kokkausta ja elokuvia.
Antti Hotti
+358 40 585 9541
antti.hotti(at)uniarts.fi
Eveliina Kytömäki
+358 50 3503920
eveliina.kytomaki(at)turkuamk.fi
Laura Röntynen
+358 40 827 0612
laura.rontynen(at)eduouka.fi
Olen valmistunut musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta, musiikkipedagogiksi Turun ammattikorkeakoulusta ja barokkimuusikoksi Novia ammattikorkeakoulusta. Tärkeimpiä opettajiani ovat olleet pianistit Tuija Hakkila, Anna Kuvaja, Antti Hotti ja Miriam Gomez-Moran. Cembalonsoittoa olen puolestaan opiskellut opettajinani mm. Miklos Spanyi, Elina Mustonen, Petteri Pitko ja Annamari Pölhö.
Olen ollut aina kiinnostunut eri aikakausien esityskäytännöistä barokista nykymusiikkiin saakka, joka näkyy sekä pedagogisessa että taiteellisessa työssäni.
Työskentelen Oulun konservatoriossa, jossa oppilaani ovat kaikenikäisiä pienistä aloittelijoista toisen asteen ammattiopiskelijoihin saakka. Pianonsoiton lisäksi opetan myös kamarimusiikkia.
Opetustyön lisäksi esiinnyn säännöllisesti orkesteri- ja kamarimuusikkona, sekä pianistina että cembalistina.
PIANISTI-lehti
Tuomas Mali
Pianisti-lehti, päätoimittaja
+358 50 534 4572
tuomas.mali(at)elisanet.fi
Jäsenrekisteri
Arkko Niini
jäsenrekisteri
+358 400 601 480
arkko.niini(at)hotmail.com